BLOG

Kotły z podajnikiem – poznaj mechanizm działania

23 maj 2014, Opublikowane przez Tomek w kategorii Kotły
blog_kotly_co

Kotły z podajnikiem paliwa wcale nie są wyrazem lenistwa użytkownika. To raczej przejaw praktyczności, ponieważ w prostych piecach co jednorazowy załadunek paliwa wystarcza zaledwie na kilka godzin palenia. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się kotły z podajnikiem węgla lub eko-groszku.
Wśród wszystkich dostępnych na rynku pieców c.o. na paliwo stałe, najpopularniejsze są kotły retortowe – z podajnikiem ślimakowym i zasobnikiem paliwa, do którego wsypuje się zapas ekogroszku wystarczający nawet na kilka dni palenia. Kotły tego typu mają najwyższą sprawność spośród kotłów węglowych – z tej samej ilości spalonego w nich węgla uzyskuje się więcej ciepła niż z kotłów o prostej konstrukcji.

Nowoczesne podajniki do kotłów retortowych

Lepsze spalanie paliwa to efekt technologii zastosowanej w kotłach retortowych. Paliwo i powietrze do spalania są w nich dozowane do paleniska w określonych proporcjach i w optymalnej ilości. Kotły retortowe są też uważane za ekologiczne. Ze spalanego w nich węgla pozostaje niewiele popiołu, a do atmosfery trafiają mniejsze ilości tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów niż z kotłów tradycyjnych. Wynika to w dużej mierze z tego, że kotły retortowe są przystosowane do spalania eko-groszku, a więc paliwa o podwyższonej jakości. Używanie gorszego węgla, o większej zawartości siarki i innych zanieczyszczeń, spowodowałoby oczywiście zwiększenie emisji trujących substancji, ale byłoby też przyczyną przyspieszonej korozji kotła. Mogłoby także doprowadzić do uszkodzenia paleniska na skutek gromadzenia się tam zanieczyszczeń.
Jak działa kocioł z podajnikiem?

Automatyczny podajnik paliwa jest napędzany silnikiem elektrycznym, a więc wymaga zasilania napięciem 230 V. To właśnie ze względu na ograniczone możliwości transportowania paliwa przez podajnik, w kotłach retortowych pali się węglem o niewielkich rozmiarach ziarna. Zbyt duże kawałki węgla lub znajdujące się w nim zanieczyszczenia mogą zablokować podajnik i zatrzymać pracę kotła.

Węgiel jest dostarczany do paleniska retortowego od dołu. Spycha stamtąd popiół pozostający po spaleniu poprzedniej porcji paliwa. Jednocześnie do paleniska jest też doprowadzane powietrze – wdmuchuje je w określonej ilości wentylator. To kolejne urządzenie, które wymaga zasilania prądem elektrycznym.

Zarówno prędkość podawania paliwa, jak i intensywność nadmuchu są regulowane automatycznie. Układem steruje mikroprocesor, który może współpracować z czujnikami temperatury w pomieszczeniu (sterownik pokojowy) lub na zewnątrz budynku (regulator pogodowy).

Jeśli zabraknie prądu, w palenisku kotła przez pewien czas utrzymuje się żar i instalacja grzewcza jest nadal zasilana, ale znajdująca się tam porcja węgla jest niewielka, więc nie można liczyć na to, że ciepła wystarczy na długo. Za to gdy wszystko działa jak należy, na pewno każdy doceni łatwość obsługi kotła z podajnikiem paliwa. To jego największa zaleta w porównaniu z kotłami tradycyjnymi. Zależności od wielkości zasobnika i oczywiście zapotrzebowania na ciepło ilość węgla w zasobniku wystarcza na nieprzerwaną pracę kotła przez kilkanaście godzin w czasie dużego mrozu i nawet przez kilka dni w okresie przejściowym.

Podajnik tłokowy do miału. W zasobnik paliwa mogą być wyposażone także kotły miałowe. Jednak zamiast podajnika ślimakowego transportującego paliwo w sposób ciągły jest to zwykle podajnik tłokowy dostarczający do paleniska określoną porcję paliwa przy każdym ruchu tłoka.

Wybierając kocioł, warto zwrócić uwagę na dostęp do zasobnika. Trzeba bowiem pamiętać, że węgiel jest ciężki i manipulowanie wypełnionym nim wiadrem czy workiem będzie trudne. Zdarza się, że pokrywa zasobnika umieszczona jest bardzo wysoko – takich urządzeń powinny się wystrzegać zwłaszcza samotne kobiety i osoby starsze.

Jaki ekogroszek do jakiego pieca?

Klasyczne kotły retortowe są przystosowane do spalania tzw. eko-groszku o uziarnieniu 5-25 mm i niskiej spiekalności Ri<20. Tymczasem możliwości produkcji tego paliwa są ograniczone, co przy ogromnym popycie powoduje trudności z jego zakupem. Badania wskazują, że rozwój oferty paliw kwalifikowanych będzie zmierzał w kierunku produkcji paliw o wyższej spiekalności i szerszym przedziale uziarnienia. Przykładem takiego paliwa jest groszek Boruta mający certyfikat bezpieczeństwa ICHPW. Jednak ze względu na wyższą spiekalność nie może on być spalany w klasycznych kotłach retortowych. Dlatego powstają nowe, uniwersalne konstrukcje kotłów miałowo-groszkowych, dostosowanych do spalania węgla o granulacji 0-31,5 mm i spiekalności Ri>20. Aby uniknąć problemów z zaopatrzeniem w węgiel, kupując nowy kocioł, najlepiej wybrać właśnie taki.

Źródło:  http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/kotly-z-podajnikiem-poznaj-mechanizm-dzialania,28_4897.html

Zostaw komentarz

sixteen − 7 =