BLOG

Jak dobrać zasobnik ciepłej wody?

04 cze 2014, Opublikowane przez Tomek w kategorii Łazienki, Nowości, Porady, Zasobniki
porada10

Każdy z nas lubi pogrzać się podczas gorącej kąpieli czy wziąć ciepły prysznic. Oczywiste jest, że w każdym domu potrzebna jest ciepła woda. Żeby zawsze było jej pod dostatkiem, postarajmy się dobrze dobrać zasobnik ciepłej wody. Zasobnik ciepłej wody to bardzo istotny element instalacji wodnej każdego domu i żeby spełniać prawidłowo swoje funkcje musi być starannie dopasowany. Zbyt duży będzie drogi w eksploatacji i podwyższy koszty zużycia wody i energii, z kolei za mały może nie dostarczyć potrzebnej ilości wody dla wszystkich domowników. Rozważmy zatem następujące kwestie:

1) Pojemność zasobnika

Dobierając zasobnik musimy prawidłowo dobrać jego pojemność. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu z dwiema łazienkami to najprostszym sposobem na określenie jaka wielkość zasobnika jest nam potrzebna będzie przeliczenie ilości zużywanej wody przez największe punkty, czyli wannę i prysznic. Można przyjąć, że mała wanna mieści nieco poniżej 100 l, a duża nawet 250 l. Jeśli chodzi o prysznic to podczas dziesięciominutowej kąpieli zużywamy od 70 do 250 l. wody – wszystko zależy od rodzaju zamontowanej baterii. Obliczając pojemność zasobnika wody wystarczy już tylko zsumować obie te wartości. Producenci określają ten parametr techniczny jako wydajność początkową albo chwilową.

2) Sposób podgrzewania wody

Na rynku dostępne są zasobniki w różny sposób podgrzewające wodę. Najbardziej popularne są zbiorniki warstwowe i z wężownicą.

Te drugie tzn. zbiorniki z wężownicą, to urządzenia wyposażone w długą, spiralną rurę, umieszczoną w dolnej części zasobnika ciepłej wody. Podczas podgrzewania zasobnika przez rurę przepływa ciepła woda z kotła, która ogrzewa wodę użytkową. Dodatkowo zbiorniki z wężownicą wyposażone są w anodę magnezową zapobiegającą korozji, króciec spustowy i cyrkulacji ciepłej wody. Prawidłowo dobrany zasobnik oraz dobrze dobrany kocioł to gwarancja szybkiego podgrzewania wody i niskich kosztów eksploatacji.

W zasobnikach warstwowych nie stosuje się wężownicy, są natomiast wyposażone w dodatkowy wymiennik ciepła i niewielką pompę obiegową. W tym urządzeniu zimna woda pobierana jest z dolnej części zasobnika, a następnie przetłaczana przez pompę do wymiennika ciepła, gdzie jest podgrzewana i przekazana do górnej części zasobnika. Wykorzystanie tego typu rozwiązania daje możliwość akumulacji tej samej ilości ciepła w mniejszej objętości wody, np.: zasobnik warstwowy o pojemności 100 l może zastąpić zasobnik z wężownicą o pojemności 150 l. Dlatego też zbiorniki warstwowe są polecane do domów o niewielkiej powierzchni. To jednak nie jedyna zaleta tego typu zbiorników. W jeszcze większym stopniu na rzecz ich wyboru przemawia fakt, iż znacznie skracają czas

Jednak jedną z najważniejszych zalet zasobników warstwowych jest o wiele krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika.

Źródło: http://budujeurzadzam.pl/instalacje/instalacje-wodne/jak-dobrac-zasobnik-cieplej-wody.html

Zostaw komentarz

5 × 3 =