BLOG

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody – Dom i ogród

18 wrz 2014, Opublikowane przez Bartek w kategorii Ciekawoski, Nowości, Porady, Zasobniki
Artykuł elmax'

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd. Bojler elektryczny – nieistotne czy ma 40, 60, 80, 120 litrów i więcej. Każdy z nich będzie ogrzewał wodę grzałką elektryczną różnej mocy, 1000W, 1500W, 2000W itp. Grzałka w bojlerze najczęściej jest dopasowana do jego pojemności. Optymalnie dobrana potrafi zaoszczędzić energię elektryczną.

Przed zakupem bojlera należy mieć na uwadze ilość osób, które z bojlera będą korzystały. Dla jednej osoby przy codziennej kąpieli i myciu naczyń w zupełności wystarczy 40 litrów wody. Dla dwóch osób może wystarczyć 60 litrów. Analogicznie dla czterech osób w założeniu, iż każda będzie musiała się wykąpać codziennie wieczorem należy zaplanować minimum 100 litrów ciepłej wody.

Ekonomicznym rozwiązaniem będzie zastosowanie jak najmniejszej pojemności bojlera, przystosowanej do planowanego użytkowania i ilości osób korzystających z ciepłej wody. Za mała ilość litrów spowoduje szybsze wyczerpywanie się ciepłej wody co w efekcie spowoduje jej niedobór. W takim przypadku przy wieczornej kąpieli ciepłej wody może po prostu zabraknąć. Przy dużym zbiorniku woda jest niewykorzystana, a zastosowana grzałka większej mocy musi ogrzać więcej litrów co odbija się na kosztach energii elektrycznej.

Mając dobrany optymalnie bojler (zalecamy dla 3 osób max 80 litrów, 1500W) pozostaje jeszcze problem jego prawidłowego ustawienia i użytkowania. Wiadomo, że każdy bojler musi pobrać pewną energię elektryczną, aby zamienić ją w energię cieplną. Drugim ważnym parametrem zbiornika w bojlerze jest jego przenikalność cieplna. Nawet najlepszy bojler w przypadku wyłączenia zasilania będzie tracił energię cieplną. Taniej będzie utrzymać daną temperaturę za pomocą ustawionego termostatu niż uruchamiać zasilanie okresowo, np. 2 godziny przed planowaną kąpielą. Bojler podłączony 24h / dobę będzie uruchamiał się w zależności od potrzeby na 10-15 min co pewien czas, aby zniwelować utratę energii cieplnej.

Pozostaje jeszcze kwestia ekonomicznego ustawienia termostatu. Im wyższa zadana temperatura, tym potencjał cieplny ogrzanej wody, a zewnętrzną temperaturą jest większy, a co za tym idzie większe straty cieplne i w efekcie energetyczne. Co prawda większa temperatura wody starcza na dłużej, gdyż mniej jej potrzeba przy mieszaniu z zimną wodą, aby uzyskać odpowiednią temperaturę do użytku, lecz oszczędność jest pozorna. Zimna woda wpada do gorącego bojlera podczas użytkowania ciepłej wody powoduje szybkie schładzanie wody użytkowej obniżając ją znacznie od temperatury zadanej. W efekcie potrzebujemy znacznej energii elektrycznej w celu wyrównania temperatury wody do zadanego poziomu np. 60 stopni.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie temperatury zadanej jak najniższej np. 35-38 stopni, aby po jej wyczerpaniu szybko i skutecznie nagrzać wodę do temperatury zadanej. Różnica potencjału jest niewielka, a zatem strata również nie jest tak gwałtowna. Niższa temperatura zadana skutkuje zmniejszeniem czasu nagrzewania zbiornika, a zatem zmniejsza koszty zużycia energii elektrycznej. W tym wariancie temperatura wody może być na takim poziomie, aby nie mieszać jej z wodą zimną np. do kąpieli. Należy zwrócić uwagę, aby raz na tydzień podnosić temperaturę w bojlerze do 60 stopni, aby zabić bakterię legionella, po czym możemy znów zmiejszyć temperaturę zadaną. W czasie np. kąpieli dobrze, aby bojler w takim przypadku pracował i podnosił temperaturę wyrównując bilans wyjściowej wody ciepłej z wejściową w tym samym czasie wodą zimną. Tak użytkowany i ustawiony bojler będzie oszczędną metodą na podgrzanie ciepłej wody.

Źródło: http://altao.pl/artykuly/bojler-elektryczny-najbardziej-ekonomiczne-ustawienie-i-ogrzanie-wody.htm

Zostaw komentarz

2 + 6 =