BLOG

Czy nowoczesne kolektory solarne działają także zimą?

02 wrz 2014, Opublikowane przez Bartek w kategorii Ciekawoski, Nowości, Porady
kolektor

Czy nowoczesne kolektory solarne działają także zimą? Do zalet systemu paneli solarnych należy obniżenie kosztów podgrzewania wody użytkowej i ich nieszkodliwość dla środowiska naturalnego. Poważną wadą jest za to nierównomierność działania. Promieniowanie słoneczne można zamieniać także na prąd. A cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne zintegrowane z oknami i fasadami przejmują funkcje tradycyjnych elementów architektonicznych Promieniowanie słoneczne można zamieniać także na prąd. A cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne zintegrowane z oknami i fasadami przejmują funkcje tradycyjnych elementów architektonicznych Panele solarne, najprościej rzecz ujmując, pobierają energię słońca i przenoszą ją za pośrednictwem odpowiednich czynników do zbiornika z wodą użytkową. System taki powinien być traktowany jako dodatkowe źródło energii w domu.

Latem solary są niezastąpione Niestety, uzależnienie od słońca powoduje, że w naszym klimacie możemy w pełni wykorzystać możliwości paneli słonecznych tylko latem. Pokryją one wtedy nawet 90 proc. zapotrzebowania na energię potrzebną do podgrzewania wody w domu. Sytuacja zaczyna się zmieniać, kiedy dni stają się coraz krótsze i mniej słoneczne. Można odzyskać 45 proc. kosztów Zimą kolektory słoneczne nie są w stanie zaspokoić potrzeb cieplnych domu. Mogą być, przy czystym słonecznym niebie, używane tylko jako system wspomagający tradycyjne sposoby ogrzewania.

Koszt paneli słonecznych, mogących zaspokoić potrzeby czterech osób mieszkających w domu jednorodzinnym to ok. 12 tys. zł. Natomiast rozbudowany system solarny, który oprócz podgrzewania wody, będzie mógł jeszcze wspomagać jesienią i wiosną centralne ogrzewanie może kosztować 25 tys. zł. Inwestycja opłaca się jeszcze bardziej, jeśli jej koszt pokryjemy kredytem z jednego z sześciu banków które podpisały umowy z NFOŚ. Wtedy możemy starać się o dotację w wysokości 45 proc. poniesionych kosztów. Najbardziej opłaca się zamiast prądu Szczególnie szybko zwrot z inwestycji zauważą osoby, które do ogrzewania używają przeważnie lub tylko energii elektrycznej. Jej koszty z miesiąca na miesiąc mocno rosną. — Trochę dłużej pieniądze zwracają się osobom używającym gazu. Ale i tak systematycznie odczuwamy oszczędności, bo koszty utrzymania instalacji solarnej są bardzo niskie. A po okresie, w którym zmniejszone rachunki za energię całkowicie pokryją koszt instalacji, ogrzewanie wody i wspomaganie centralnego ogrzewania mamy prawie za darmo.

Kolektory słoneczne w dwóch wersjach Panele próżniowe mają większą wydajność, mogą dostarczyć energię także w miesiącach mniej słonecznych. Kosztują więcej niż płaskie. Bardziej nadają się do dużych domów, gdzie energia ma być dostarczana przez dłuższy okres w roku oraz w znacznej ilości. Panele płaskie są tańsze, ale charakteryzują się mniejszą wydajnością w okresach przejściowych. Szczególnie dobrze spisują się w miejscach, które wymagają okresowego ogrzewania, np. w domkach letniskowych lub przydomowych basenach używanych w cieplejszym okresie roku.

Źródło: http://dom.wm.pl/37006,Czy-nowoczesne-kolektory-solarne-dzialaja-takze-zima.html#axzz3C95CSrPs

Zostaw komentarz

one × 1 =