BLOG

Miedź w instalacjach centralnego ogrzewania

17 lis 2014, Opublikowane przez Bartek w kategorii Ciekawoski, Hydraulika, Nowości, Porady
artykul_elmax

Czy warto stosować rury miedziane w instalacjach centralnego ogrzewania? Tak, bo są giętkie, elastyczne i lekkie. Łatwo je ułożyć i przetransportować.
W instalacjach centralnego ogrzewania miedź stosowana jest do wykonywania przyłączy do grzejników oraz ogrzewania podłogowego. W porównaniu do innych materiałów instalacyjnych, głównie  z tworzyw sztucznych, ma szereg zalet, których nie mają instalacje wykonane z tych materiałów.

Bez korozji
Najważniejszą cechą, której nie mają rury z tworzyw sztucznych, jest to, że przez ścianki rur miedzianych nie przenika do wody tlen. To on odpowiada za korozję grzejników. Dodatkowy dopływ tlenu jest szczególnie niekorzystny w instalacjach ogrzewania podłogowego, bo powoduje pojawienie się szlamu w wodzie (czynniku grzewczym). W ten sposób może dojść do zatkania instalacji i wyłączenia cyrkulacji czynnika grzewczego w pętli grzewczej.

Zgodnie z normą
Rury miedziane wykonane są zgodnie z normą europejska EN-1057. Nawet jeśli pochodzą od różnych producentów mają taki sam skład chemiczny i wymiary. Rury różnych producentów mogą być bez problemu łączone ze sobą.

Błędy instalacyjne
Niewłaściwa praca instalacji grzewczych może wynikać z błędów popełnionych przez projektanta oraz wykonawcę, a nie z właściwości samej miedzi. Ci pierwsi, często nie znają się na sztuce projektowania i wykonania. Podstawowym błędem, który nagminnie popełniają instalatorzy jest niegratowanie rury po odcięciu (przecinakiem krążkowym lub innym narzędziem), a przed połączeniu ze złączką. Pominięcie tej czynności powoduje zmniejszenie przekroju rury i może być przyczyną osadzania się kamienia, który dodatkowo zmniejszy średnicę przepływu. Instalatorzy muszą pamiętać o tym, że rury miedziane można łączyć z betonem, tylko wtedy, gdy są zaizolowane specjalną otuliną z pianki poliuretanowej. W sprzedaży są rury z fabrycznie wykonaną warstwą ochronną.

Wysoka cena
Projektanci i instalatorzy są zgodni: cena miedzi jest za wysoka, szczególnie w porównaniu do ceny materiałów z tworzyw sztucznych. Cena wykonania instalacji z rur z tworzywa niskiej jakości (PCV), które łączy się ze złączką klejem jest dużo niższa od wykonanej z miedzi, ale jakość i żywotność takiej instalacji jest dużo gorsza. Rury z tworzywa sztucznego dobrej jakości wykonane z wysokiej jakości polietylenu usieciowanego (PEX) także są tańsze od rur miedzianych. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja składa się także ze złączek, które w tego typu instalacjach są dużo droższe niż stosowane miedziane złączki do lutowania kapilarnego. Koszt instalacji z tworzywa zwiększają ponadto dodatkowe elementy, które należy zastosować do kompensacji rozszerzalności liniowej instalacji wskutek różnicy temperatury.

Długi okres eksploatacji
Instalacje ogrzewcze z miedzi charakteryzują się dużą trwałością i długim okresem eksploatacji. Średni okres pracy instalacji, który gwarantują producenci, to min. 50 lat.

Źródło: http://www.e-instalacje.pl/a/9371,miedz-w-instalacjach-centralnego-ogrzewania

Zostaw komentarz

13 + 20 =