BLOG

Serwis kotła grzewczego – najważniejsze elementy

27 paź 2014, Opublikowane przez Bartek w kategorii Ciekawoski, Kotły, Nowości, Porady
Artykul gotowy foto

Wymiennik ciepła, palnik oraz zabezpieczenia to jedne z najważniejszych elementów w kotłach gazowych i na paliwa stałe, które są odpowiedzialne zarówno za ich efektywną, jak i bezpieczną pracę.
Niespodziewana awaria kotła, zwłaszcza podczas mroźnej zimy, może nam poważnie skomplikować życie (wychłodzenie pomieszczeń, brak ciepłej wody). Jeśli zaś zadbamy o jego regularną konserwację, mamy wówczas większą szansę na to, iż urządzenie będzie poprawnie i bezpiecznie działać przez cały sezon grzewczy.

Wymiennik ciepła

Zużycie paliwa w kotle – niezależnie czy będzie to gaz, olej, węgiel, drewno bądź pelety – zależy w głównie od czystości wymiennika ciepła.

Ma on za zadanie przekazać ciepło ze spalin wodzie grzejnej krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Im więcej tego ciepła przeniknie, tym kocioł osiąga wyższą sprawność. Zużywa więc mniej paliwa, a my płacimy niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli zatem zaniedbamy regularnego czyszczenia wymiennika, to osady z sadzy i pyłu będą działać jak izolator. Wówczas spaliny zamiast oddać ciepło do wody grzejnej, odpływają nieschłodzone do komina. Zdaniem fachowców wynikające z tego powodu straty energii cieplnej mogą sięgać nawet 15%.

Palnik

We wszystkich rodzajach kotłów grzewczych podczas pierwszego uruchomienia, a później w trakcie każdego przeglądu, serwisant reguluje ustawienia palnika. Aby proces spalania przebiegał właściwie, musi być zapewniony odpowiedni skład mieszanki paliwa z powietrzem. Przykładowo, gdy tlenu będzie zbyt mało, palnik oraz wymiennik ciepła dość szybko pokryją się grubą warstwą osadów i sadzy.

Uwaga! W przeciwieństwie do gazu ziemnego, którego skład jest z reguły stabilny, parametry oleju opałowego oraz węgla (ekogroszku) czy pelet mogą być nieco inne w zależności od producenta. Dlatego po każdej dostawie paliwa konieczne będzie ponowne wyregulowanie palnika.

Zabezpieczenia

W kotłach gazowych chronią one przed przegrzaniem się urządzenia, niekontrolowanym wylotem spalin do pomieszczenia, zablokowaniem pompy obiegowej, zamarznięciem instalacji lub nadmiernym wzrostem w niej ciśnienia oraz nieszczelnością instalacji doprowadzającej gaz do palnika.

Kotły na paliwa stałe z automatycznym podawaniem węgla (ekogroszku) lub pelet mają dodatkowo wbudowane zabezpieczenie przed cofnięciem żaru z paleniska do zasobnika paliwa. Ponadto, jeśli chcemy zamontować kotły na węgiel lub drewno w instalacji z zamkniętym naczyniem wzbiorczym, należy je wyposażyć w układ schładzający. Zapobiegnie on zagotowaniu się wody w urządzeniu i jego uszkodzeniu.

Źródło: http://ladnydom.pl/budowa/1,106579,14913867,Serwis_kotla_grzewczego___najwazniejsze_elementy_podlegajace.html

Zostaw komentarz

three − 2 =