Elektryczne podgrzewacze wody – wady i zalety
26 maj 2014, Opublikowane przez Hydraulika, Łazienki, Podgrzewacz przepływowy w kategoriiPrzepływowy podgrzewacz wody to nadal popularne, choć mało ekonomiczne urządzenie. Stosuje się go przede wszystkim w starszym budownictwie – tam, gdzie możliwość przerobienia czy modernizacji instalacji jest ograniczona. Co warto o nim wiedzieć przed instalacją?
Najważniejszą zaletą podgrzewacza przepływowego jest brak stałego zużycia prądu. Urządzenie włącza się tylko wtedy, gdy zostanie odkręcony kran. Dzięki wydajnym grzałkom elektrycznym woda jest podgrzewana na bieżąco, na odcinku między przyłączem w ścianie a końcówką kranu.
Wygodnie, ale drogo
Ta wygoda ma jednak swoją cenę. Jest nią oczywiście duże zużycie energii. Rosnące koszty prądu sprawiły, że korzystanie z podgrzewaczy stało się w ostatnich latach mało opłacalne. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie nie ma innej możliwości ogrzania wody. Świetnym przykładem jest tu kuchnia w starym domu. Łazienka jest zazwyczaj podłączona do podgrzewacza pojemnościowego (o nich za chwilę). Oddalona o kilka pomieszczeń kuchnia znajduje się jednak poza tym obiegiem wody. Konieczne jest więc alternatywne źródło ciepła. Ważną zaletą przepływowych podgrzewaczy wody jest łatwość instalacji. Niewielkie urządzenia jednopunktowe (obsługujące jeden kran) o mocy do kilku kilowatów można po prostu podłączyć do gniazdka. Większe modele wymagają instalacji trójfazowej i specjalnego przyłącza.
Podgrzewacze jednopunktowe są zwykle instalowane bezpośrednio nad umywalką czy zlewem – szczególnie wtedy, gdy są zintegrowane z bateriami. Duże urządzenia da się umieszczać w szafkach albo – w ostateczności – na ścianie. Estetyka takiego rozwiązania jest dyskusyjna, ale czasami nie ma po prostu innej możliwości.
Podgrzewacze pojemnościowe
Wspomniane już podgrzewacze pojemnościowe zwane są zazwyczaj bojlerami. Takie urządzenia są w polskich realiach często niezbędne – szczególnie w domach jednorodzinnych w mniejszych miastach i na wsiach, które nie mają rozwiniętej sieci ciepłowniczej. Podgrzewacze pojemnościowe mają specjalne komory, w których nagrzewana jest woda. Objętość wynosi zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Urządzenie jest wyposażone w izolację termiczną, która zapobiega utracie ciepła i termostat, który automatycznie wyłącza bojler po nagrzaniu wody do pożądanej temperatury.
W porównaniu do podgrzewaczy przepływowych modele pojemnościowe są trudniejsze w instalacji. Należy wyznaczyć na nie specjalne pomieszczenie, najczęściej zlokalizowane w piwnicy, garażu czy domowej kotłowni (w ostateczności w łazience czy kuchni). Instalację musi przeprowadzić wykwalifikowany personel.
Jak obniżyć koszty?
Podgrzewacze pojemnościowe są tańsze w utrzymaniu niż przepływowe. Zużywają jednak nadal sporą ilość prądu i mocno obciążają domową instalację elektryczną. Dlatego należy zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia i rozważyć przejście na taryfę, w której energia jest tańsza w godzinach nocnych. Decydując się na takie urządzenie należy przede wszystkim pomyśleć nad jego pojemnością i mocą. Odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem gotów płacić nieco więcej za prąd by cieszyć się ciepłą wodą szybciej? Zastanowić się ile wody zużywają domownicy i w jakim okresie, np. w trakcie kąpieli. Niezależnie od rozmiaru i mocy podgrzewacze pojemnościowe można montować w instalacjach jednofazowych oraz trójfazowych.
Gazowe podgrzewacze wody
Alternatywą dla elektrycznych podgrzewaczy wody są urządzenia gazowe. Spotyka się je chociażby w blokach z wielkiej płyty, których nie podłączono jeszcze do miejskiej sieci. Zwane są zwykle junkersami (choć Junkers to tylko jeden z obecnych na rynku producentów) i instalowane bezpośrednio w łazienkach. Urządzenia te są tańsze w eksploatacji niż modele elektryczne. Wiele osób obawia się jednak wybuchu czy pożaru i unika gazowych piecyków. Te faktycznie dawniej bywały niebezpieczne. Nowoczesne podgrzewacze są jednak wyposażone w szereg zabezpieczeń, które minimalizują ryzyko groźnej dla zdrowia awarii.
Opłacalność instalacji podgrzewacza elektrycznego czy gazowego zależy od zwyczajów domowników, ich liczby, średniego zużycia i lokalnej ceny mediów. Niezależnie od tych czynników warto jednak myśleć o ekologicznych i tanich w eksploatacji alternatywach, które choć częściowo zastąpią prąd oraz gaz. Mowa tu przede wszystkim o solarach.
http://elektrykadlalaika.pl/2011/12/12/elektryczne-podgrzewacze-wody-wady-i-zalety/